Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Zalety i wady systemów wynagradzania za pracę

Mariola Przydział
21.12.2011
Różne organizacje wykorzystują odmienne systemy wynagradzania. Również w odniesieniu do jednego przedsiębiorstwa możliwe jest zastosowanie innych systemów wynagradzania w stosunku do poszczególnych stanowisk lub zespołów pracowniczych. Zasadniczo wyróżnia się trzy systemy wynagradzania: system czasowy, prowizyjny i akordowy.

Czym wyróżniają się poszczególne systemy wynagradzania oraz jakie są ich podstawowe zalety i wady? Przedstawiamy najważniejsze zagadnienia

Czasowy system wynagradzania

Jak sama nazwa wskazuje, w tym systemie o wysokości wynagrodzenia będzie decydowała ustalona dla poszczególnych stanowisk stawka określona w przedziale czasowym. Tym przedziałem może być np. godzina (stawka godzinowa) lub miesiąc (wynagrodzenie w stawce miesięcznej). Zasadniczo gwarantuje on pracownikom pewność i stabilność wynagrodzenia. Pracodawca wynagradzając w ten sposób stymuluje lojalność i przywiązanie do firmy zatrudnionych w niej osób. Wskazuje się, że wynagradzanie w czasowym systemie nie motywuje pracowników do wzrostu wydajności.

Prowizyjny system wynagradzania

W systemie prowizyjnym wynagrodzenie jest zdeterminowane przez ilość lub jakość wykonanej pracy. Zasadniczą korzyścią jaką ten system stwarza dla pracownika jest nieograniczona górna granica wynagrodzenia. Osiąganie wysokich zarobków będąc wynagradzanym w tym systemie wymaga jednak nabycia wprawy w wykonywaniu pewnych czynności, posiadania stosownego doświadczenia i umiejętności. W początkowym okresie nabywania doświadczenia w zawodzie wynagradzanym w systemie prowizyjnym pracownik zarabia mało, lub nawet traci własne pieniądze i to jest podstawowa wada tego systemu.


Komentarze (0):

wyślij