Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej

Magdalena Stawiarska
20.06.2012
Zakładając własną firmę trzeba się liczyć z tym, iż zanim zacznie ona przynosić dochody konieczne będzie poniesienie kosztów związanych z działalnością. Poniżej lista wydatków firmowych których prawie na pewno nie unikniesz.

Pracownicy

Zazwyczaj największym kosztem dla pracodawcy są wynagrodzenia pracowników. Na początkowym etapie działalności większość właścicieli firm unika zatrudniania etatowych pracowników -  gdyż właśnie to wiąże się z największym obciążeniem – i stara się jak najwięcej czynności wykonać sam lub wspomagać się pracownikami na umowę zlecenie którzy mogą  pomagać dorywczo, w miarę potrzeby.  Przychodzi jednak moment kiedy zatrudnienie pełnoetatowych pracowników staje się koniecznością, wtedy trzeba liczyć się z kosztami badań lekarskich, szkoleń BHP i oczywiście pensji, ubezpieczenia i podatków.

Koszty lokalu

Oprócz pracowników jednym z głównych obciążeń finansowych dla przedsiębiorcy jest utrzymanie lokalu firmowego. Trzeba tu się liczyć z kosztami takimi jak: czynsz,  opłaty za prąd, gaz, wodę, media itp. Wydatki poniesione na lokal, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.  Jeżeli posiadamy odpowiednie warunki można zdecydować się na rejestrację firmy w miejscu zamieszkania wówczas koszty uzyskania przychodów oblicza się w oparciu o wskaźnik udziału powierzchni przeznaczonej do prowadzenia działalności w ogólnej powierzchni nieruchomości.


Komentarze (0):

wyślij