Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Wystawianie faktur przed wydaniem towaru

Mariola Przydział
26.03.2012
Faktury VAT są powszechnie wykorzystywane przy rozliczaniu transakcji pomiędzy podmiotami gospodarczymi. W obrocie gospodarczym spotykane są jednak różne rodzaje faktur. Ze względu na różnorodność faktur w obrocie gospodarczym niejednoznacznie bywa rozstrzygana kwestia terminu ich wystawienia. Czy przepisy prawne regulują obowiązek wystawienia faktury? Czy można wystawić fakturę przed wydaniem towaru? Przedstawiamy kluczowe kwestie.

Rodzaje faktur funkcjonujących w obrocie gospodarczym

Jak już zostało wspomniane, faktury maja dokumentować sprzedaż. Faktury wykorzystywane przez podmioty gospodarcze nie zawsze są jednak dokumentami księgowymi. Przykładem są faktury pro forma, które nie służą potwierdzeniu zawarcia transakcji, lecz przedstawieniu oferty. Wystawienie faktury pro forma nie jest obowiązkowe. Dobór odpowiedniej faktury jest zależny od etapu, na jakim znajduje się realizowana transakcja. Fakturę pro forma stosuje się przed wpłatą zaliczki lub przedpłaty, po dokonaniu uiszczenia tej płatności sprzedawca jest zobowiązany do wystawienia faktury zaliczkowej. W momencie wydania kontrahentowi towaru lub wykonania usługi płatnicy podatku VAT muszą wystawić fakturę VAT.

Faktura VAT przed wydaniem towaru

Zgodnie z § 9 ust. 1 rozporządzenia z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.) faktura powinna być wystawiona do 7 dni od dnia dokonania transakcji lub od miesiąca, w którym doszło do sprzedaży (w przypadku gdy podatnik określa w fakturze jedynie miesiąc i rok dokonania transakcji)  i ma dokumentować sprzedaż (art. 106 ust. 1 ustawy o VAT). 


Komentarze (0):

wyślij