Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Koszty faktoringu

Andrzej Prajsnar
01.06.2012
Zapewnienie ochrony faktoringowej wiąże się z koniecznością dokonania wpłaty dla faktora. Specyfika usług świadczonych przez wyspecjalizowany podmiot sprawia, że ich koszt można porównywać z rzeczywistą roczną stopą oprocentowania dla firmowego kredytu obrotowego. Mimo różnic w zakresie funkcjonowania obydwa produkty spełnią bowiem podobną rolę: zapewnianie krótkoterminowej płynności finansowej. Warto wiedzieć, że koszt omawianych usług zależy w dużej mierze od wariantu obsługi wierzytelności jaki jest zapewniany przez faktora.

Z regresem czy bez?

Rodzimi klienci mają do wyboru trzy podstawowe warianty działalności faktoringowej:

- Faktoring z regresem - przewiduje możliwość dochodzenia regresu przez faktora w sytuacji, gdy egzekucja wierzytelności od jego kontrahenta okaże się bezskuteczna. Innymi słowy, faktor może wystąpić z roszczeniem zwrotnym wobec swego klienta jeżeli napotka poważne problemy w trakcie windykacji wykupionych należności. Oczywiście taki wariant nie jest szczególnie korzystny dla faktoranta, który pozostaje w pewnym zakresie obciążony konsekwencjami niewypłacalności swego kontrahenta. Autem takiego rozwiązania jest mniej restrykcyjna kontrola zawieranych umów jaką prowadzi faktor. Warto wiedzieć, że firmy faktoringowe niekiedy odmawiają akceptowania faktur, które dotyczą kontrahentów ulokowanych poza Europą lub wykazujących niedostateczny poziom obrotów z klientem (faktorantem).


Komentarze (0):

wyślij