Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Polislokata a lokata - porównanie

Marcin Łabuś
20.02.2012
W ofertach banków oprócz lokat oferowanych na standardowych warunkach znajdziemy również polisolokaty. Czym różnią się one od zwykłej lokaty terminowej. Jakie są jej plusy a jakie minusy? O tym dzisiaj w serwisie Ekonomia.pl.

Podstawową korzyścią jaką dostajemy wybierając polisolokaty jest ochrona ubezpieczeniowa na sumę wpłaconą na konto lokaty. W przypadku polisolokat nie otrzymujemy odsetek od zdeponowanej kwoty, od której normalnie musielibyśmy odprowadzić podatek od zysków kapitałowych. W ich przypadku na koniec trwania produktu doliczana jest premia za dożycie do końca okresu ubezpieczenia, wyrażona procentowo. W tym przypadku premia ta zwolniona jest z podatku od zysku.

Wybierając zatem lokaty w formie ubezpieczenia unikamy podatku, zatem mniejsze oprocentowanie od standardowej, opodatkowanej lokaty będzie w rzeczywistości często wyższe ze względu na brak podatku.

Ominięcie podatku oraz możliwość zabezpieczenia siebie na wypadek śmierci to niewątpliwie korzyści tego typu produktów. Czas zatem na minusy polisolokat a wiec miejsca gdzie tradycyjne lokaty mają nad nimi przewagę.

Lokaty bankowe gwarantowane są Bankowy Fundusz Gwarncyjny. W przypadku wystąpienia problemów z wypłacalnością danego banku, wówczas BFG wypłaca środki klientów. Polisolokaty sprzedawane przez banki, oferowane są jednak przez towarzystwa ubezpieczeń, które nie są objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Zgodnie jednak z odpowiednimi przepisami ustawy poszczególne towarzystwa musza posiadać asekurantów, którzy na wypadek upadku towarzystwa przejmą i wypłacą jego zobowiązania finansowe. Jednak dla wielu z nas łatwiej jest zaufać Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu.


Komentarze (0):

wyślij