Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Koszt przelewu zagranicznego

Łukasz Latacz
07.03.2012

Zdarza się, że takich pośredników jest kilku, jeżeli nie sposób znaleźć jednego bezpośrednio powiązanego z bankiem nadawcy i bankiem adresata przelewu. Każdy z takich pośredników pobiera oczywiście opłatę, jednak w momencie składania dyspozycji osoba przelewająca środki nie zna ich wysokości. Kolejną czynnością zwiększającą koszty przelewu jest przewalutowanie. Jest ono konieczne w sytuacji, gdy pieniądze są przesyłane z konta złotówkowego na konto prowadzone w innej walucie. Kurs po jakim zostają wymienione jest ustalany przez bank i z pewnością jest mniej korzystny od kursów oferowanych w kantorze. Dla osób często przesyłających środki na zagranicę, bardziej atrakcyjne finansowo może się okazać założenie konta w walucie i wpłacanie tam wymienionych w kantorze pieniędzy w celu przesłania na zagraniczne konto.

Wysokość poniesionych przez nadawcę kosztów przelewu jest również zależna od tego jaki podział obciążeń należnych za przelew wybierze. Istnieją trzy możliwości: opcja OUR w której wszystkie opłaty uiszcza nadawca, opcja BEN która zobowiązuje odbiorcę przelewu do pokrycia całości kosztów i opcja SHA (obowiązkowa w systemie SEPA) przy której należność dzielona jest między nadawcę i odbiorcę. W wersji podziału opłat SHA , koszty związane z opłatami należnymi bankowi nadawcy ponosi wysyłający, zaś koszty naliczone przez  banki pośredniczące i bank odbiorcy uiszcza adresat przelewu. W Polsce niestety koszty przelewów nadal nie należą do najniższych, jednak widoczna jest tendencja spadkowa. Banki mają świadomość że prężnie rozwijający się rynek bankowy, na którym mnożą się nowe podmioty, zaczyna konkurować także produktami uzupełniającymi jakimi są tanie i szybkie przelewy zagraniczne dla klientów detalicznych.


Komentarze (0):

wyślij