Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Bezrobocie w Polsce

Małgorzata Łyczak
11.01.2012
Rządowe prognozy dotyczące wysokości stopy bezrobocia za poprzedni rok okazały się zaniżone. W styczniu 2012 roku pracy nie będzie miało aż 2 mln Polaków. Taką statystyką przedstawiło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Z udzielonych informacji wynika także, że w ostatnim miesiącu roku 2011 pracę straciło ponad 68 tysięcy osób.

Pierwotnie szacowano, że stopa bezrobocia na koniec 2011 roku miała wynieść 12,4%. Liczby tej nie potwierdziły dane przekazane przez urzędy pracy. Okazało się, że stopa bezrobocia wzrosła o 0,1%. Ta negatywna tendencja została odnotowane we wszystkich województwach. Najmniejszy wzrost bezrobocia odnotowano w województwie śląskim, zaś największy w warmińsko-mazurskim.

Przyczyn należy szukać w kliku powodach. Po pierwsze, wiąże się to z ograniczeniem dofinansowania z budżetu państwa w ramach aktywnej walki z bezrobociem. W praktyce w najgorszej sytuacji znajdą się osoby wykluczone społecznie. Po drugie, wzrastające koszty funkcjonowania firm, związane, m. in. z podwyższeniem składki rentowej i zwiększeniem płacy minimalnej. 


Komentarze (0):

wyślij