Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

Magdalena Stawiarska
10.05.2012
Rozmowa kwalifikacyjna to niełatwe doświadczenie. Stres potęguje świadomość, że od tej jednej rozmowy może zależeć nasza przyszłość zawodowa. Warto jednak pamiętać, że do rozmowy o pracę tak jak do egzaminu można się przygotować minimalizując tym samym ryzyko niepowodzenia.

Ważna prezencja

Jak we wszystkich kontaktach międzyludzkich pierwsze wrażenie, które zrobi kandydat, może mieć decydujące znaczenie. Schludny i elegancki wygląd, zadbana fryzura i dłonie to absolutna konieczność. Oprócz wyglądu niezwykle ważne jest też nastawienie i pozytywna energia, które pokazują  jak bardzo jesteśmy zainteresowani proponowanym stanowiskiem.

Oczywiście samym uśmiechem nie wygramy posady, jednak jest to istotny czynnik, na który mamy wpływ i o który warto zadbać. Trudno całkowicie opanować zdenerwowanie podczas pierwszego kontaktu z potencjalnym pracodawcą jednak nie można pozwolić aby nerwy zdominowały pierwsze wrażenie. W gestach dłoni należy zachować naturalność, postawę pół-otwartą, lub otwartą i unikać gwałtownej gestykulacji. Powinniśmy też unikać bawienia się długopisem lub innym drobnym przedmiotem, co jest wyraźnym sygnałem dużego zdenerwowania.

Odpowiadaj z głową

Na każdej rozmowie kwalifikacyjnej usłyszymy z pewnością wiele pytań o różnym stopniu trudności, dotyczących zarówno naszej osobowości, doświadczenia zawodowego jak i umiejętności. Przed udzieleniem odpowiedzi na każde chociażby najłatwiejsze pytanie warto chwilę się zastanowić, tak aby  wypowiedzi były spokojne, wyraźne i konkretne. 


Komentarze (0):

wyślij