Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kary za prowadzenie inwestycji bez pozwolenia

Mariola Przydział
14.11.2011
Prowadzenie inwestycji bez pozwolenia (czy raczej zespołu pozwoleń na budowę) jest niezgodne z prawem. Z punktu widzenia przedsiębiorcy, jakim jest developer oznacza to duże ryzyko, gdyż, jeżeli brak pozwoleń wywoła skutek w postaci nakazu rozbiórki na koszt inwestora - może oznaczać to bankructwo developera. Brak niektórych pozwoleń nie jest przeszkodą, jeżeli można je uzyskać w późniejszym terminie w drodze legalizacji - oznacza to jednak większe koszty inwestycji i większe ceny dla ostatecznych nabywców.

Obecnie konkurencja na rynku developerskim jest bardzo duża, zaś część lokalizacji nowych osiedli - mało atrakcyjna dla nabywców. Dlatego też developerzy starają się uzyskać pozwolenia na budowę w naprawdę korzystnych lokalizacjach, co nie zawsze oznacza działanie zgodnie z prawem. Znane są przypadki, gdy developer budował mieszkania na gruntach, których nie był właścicielem - lecz użytkownikiem wieczystym.

W takiej sytuacji grożące kary za budowanie bez pozwolenia nie mogą się równać z ryzykiem odpowiedzialności cywilnej, zwłaszcza wypłaty odszkodowań dla oszukanych klientów, wynagrodzeń wykonawców czy odpowiedzialności kredytowej wobec banku. Poza tym pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkań w budynku, który powstaje bez uzyskania pozwolenia są znacznie bardziej kuszące niż kary za złamanie prawa budowlanego.

Podobnie, gdy developer (inwestor) zleca wykonawcy wykonanie budowy w momencie gdy nie ma pozwolenia na budowę. Trudno winić wykonawcę za realizację budowy, lecz jako profesjonalista powinien sprawdzić, czy zleceniodawca posiadał wszelkie pozwolenia w momencie podpisania umowy o wykonanie obiektu budowlanego. Nawet jeżeli wykonawca nie wiedział o braku pozwolenia, powinien był to wiedzieć - odpowie zatem jak sprawca, gdyż zaniechał sowich obowiązków i nie sprawdził legalności inwestycji. Za wybudowanie takiego obiektu, budowę jego części - wykonawcy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. [1]


Komentarze (0):

wyślij