Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Rejestracja strony www w sądzie

Mikołaj Podolski
24.10.2011
Archaiczne i nieprzystające do naszych czasów przepisy wskazują, że wiele działających w internecie stron powinno zostać zarejestrowanych jako prasa w sądzie okręgowym. Nie dotyczy to jednak wszystkich z nich.

Prawnicy i władze od kilku lat zapowiadają zmiany w tej materii, jednak jak dotąd nikomu nie udało się przełamać panującego impasu. Tymczasem Sąd Najwyższy wydał już dwa orzeczenia na niekorzyść osób, które nie zarejestrowały swoich portali: www.szyciepoprzemysku.prv.pl i www.gazetabytowska.pl.

Wiele serwisów, według obecnego stanu prawnego, musi przejść przez ten proceder, aby działać na rynku legalnie. Rejestracja ma na celu m. in. określenie wydawcy i redaktora naczelnego (nie będą tym samym anonimowi) oraz ochronę tytułu przed jego powieleniem lub nawet przywłaszczeniem przez innego wydawcę – sąd nie zgodzi się na dwa tytuły o tej samej nazwie. Zgodnie z prawem prasowym jeżeli chcemy wydawać dziennik lub czasopismo, musimy je zarejestrować w sądzie wojewódzkim (czyli obecnie sądzie okręgowym). [1] Doktryna nie jest jednak jednoznaczna jakie strony muszą być rejestrowane. Ustawa mówi jedynie o dziennikach lub czasopismach. W obu przypadkach mowa jest zatem o druku periodycznym, a więc ukazującym się regularnie co jakiś czas: dziennik – częściej niż raz w tygodniu, czasopismo – nie częściej niż raz w tygodniu i jednocześnie nie rzadziej niż raz w roku. [2] Z zaznaczeniem jednak, że serwis internetowy jest traktowany tak samo jak prasa drukowana, czy każda inna. [3]


Komentarze (0):

wyślij