Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kara za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu

Ewelina Paździora
25.05.2012
Spowodowanie wypadku samochodowego, nawet przez trzeźwego kierowcę stanowi przestępstwo, za które orzekana jest kara pozbawienia wolności. Wypadku drogowego nie należy mylić z kolizją drogową (stanowiącą wykroczenie) czy katastrofą w ruchu lądowym, gdzie skutkiem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu oraz zagrożenie dla wielu ludzi lub mienia w wielkich rozmiarach. Wypadek polega na naruszeniu zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym na skutek którego inna osoba odniosła obrażenia ciała.

Spowodowanie wypadku drogowego najczęściej jest nieumyślne, lecz nie wpływa to na wymiar kary i sam fakt popełnienia przestępstwa. Zasady bezpieczeństwa, których naruszenie doprowadziło do wypadku, są określone w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Dla uznania, że zdarzenie drogowe jest wypadkiem (przestępstwem) a nie kolizją (wykroczeniem) należy ocenić skutki. Gdy w zdarzeniu ucierpieli inni uczestnicy ruchu (także pasażer kierowcy) i odnieśli oni obrażenia w postaci przynajmniej tzw. średniego uszczerbku na zdrowiu, nie mówiąc już o śmierci czy ciężkim uszczerbku na zdrowiu.

Dla obliczenia kary za spowodowanie wypadku przez kierowcę znajdującego się w stanie nietrzeźwości należy najpierw przedstawić zagrożenie karne opisane w przepisie art. 177 Kodeksu karnego. Kary za spowodowanie wypadku drogowego to:

- kara pozbawienia wolności do lat 3 - za spowodowanie nieumyślnie wypadku w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone jako „średnie” [1];

- kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności - za spowodowanie nieumyślnie wypadku którego następstwem jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu [2].


Komentarze (0):

wyślij